Termal Modaliteler

9 Nisan 2016

Fiziksel ajanlar, hastalara çeşitli şekillerde ve yöntemlerle enerji ve madde uygulama araçlarıdırlar. Fiziksel ajanlar sıcak, soğuk, su, basınç, ses, elektromanyetik radyasyon ve elektrik akımları olabilirler.

TERMAL AJANLAR, derin ısıtma ajanları, yüzeysel ısıtma ajanları veya yüzeysel soğutma ajanları şeklinde 3’e ayrılırlar. Diatermi derin ısıtma ajanlarına, sıcak paketleri (“hot-pack”) yüzeysel ısıtma ajanlarına ve buz paketleri ise soğutma ajanlarına örnek olarak verilebilir.

Termal ajanlar (ısı ajanları), doku sıcaklığında (ısısında) artış veya azalma sağlamak için hastaya enerji iletirler. Farklı termal ajanlar, en büyük ısı artışını farklı doku türlerinde ve farklı bölgelerde yaratırlar.

Örneğin bir sıcak paketi (“hot-pack”), en büyük ısı artışını doğrudan altındaki bölgede yer alan yüksek termal iletkenliğe sahip yüzeysel dokularda sağlar.  Aksine, ultrason en fazla sıcaklık artışını tendon ve kemik gibi yüksek ultrason absorbsiyon katsayısına sahip dokularda oluşturur.

Doku sıcaklığını arttıran termal ajanlar çoğu kez dolaşımın, metabolizma hızının ve yumuşak doku esnekliğinin arttırılması ve ağrının azaltılması için kullanılırlar.

Doku sıcaklığını azaltan termal ajanlar ise çoğu kez dolaşımı, metabolizma hızını ve ağrıyı azaltmak için kullanılırlar.

Cool gel pack on a swollen hurting hip. Medical concept photo.

Posted in Genel by fizyoterapist | Tags: , , ,